Film izlemek faydalı mı?

0
65
görüntülenme
Film izlemek faydalı mı?
Film izlemek faydalı mı?

Film izlemenin yararlarından nemalanmak isteyen kişiler arasında yer alıyor, film izlemeyi seviyor ve boş zamanlarınızı değerlendirirken zaten film izliyorsanız, bu etkinliğin sizin için çok önemli getirilerinin olduğunu söyleyebiliriz. Film izlemeyi su gibi düşünebilirsiniz. Su zaten bir ihtiyaçtır ve sürekli olarak içilmesi gerekir. Bu ihtiyacı giderirken suyun faydalarını çok da fazla düşünmezsiniz. Aynı durum film izlemek için de geçerlidir. Zaten düzenli olarak film izliyor; film izlemenin faydalarını düşünmüyor; ama film izleme ihtiyacınızı giderirken farkında olmadan film izlemenin faydalarından da yararlanırsınız. Peki nedir bu faydalar?

Film izlemenin faydaları arasında ilk olarak, arkadaşlar arasında düzenlenen etkinliklerde ortak ilgi alanı geliştirmekten söz edebiliriz. Aynı sınıfta, kursta, iş yerinde bulunan insanlar zaman zaman etkinlik düzenlemek istediklerinde sinemaya gitmeyi tercih edebilirler. Film seçimi ise ortak verilen bir kararla yapılır. Vizyondaki filmlere bakılır ve sonrasında herkes için en uygun film belirlenerek biletler bunun sonrasında alınır. Bunun sonrasında, benzer filmler vizyona girdiğinde muhtemelen aynı grup o filme de gitmek isteyecektir.

İzledikleri filmler, insanların bakış açılarını da değiştirir. Her insanın kendine ait bir dünyası vardır. Hayata o dünyanın çerçevesinden bakar. Ancak film izlerken farklı karakterlerin dünyasının çerçevesinden de hayatı görme şansına sahip olan insanlar, herhangi bir konuda farklı düşünce tarzlarını benimseyebilir ve konular hakkında dersler de çıkartabilirler. İnsanların bakış açıları tecrübe edilir. Sadece filmler değil diziler de tabii ki bunları sağlayabilir. Bunlardan birisi de True Detective isimli dizidir. İzleyicilerin çok az bir çaba ile, sadece true detective izle yazarak ulaşacağı bir dizi, onları polisiye bir hikayenin içine sokacak ve çok farklı bakış açıları sağlayacaktır.

Film izlemenin faydaları arasında yabancı dil geliştirme durumu da yer almaktadır. Pek çok insan, izlediği filmleri orijinal hali ile izlemekten keyif alır. Bu durumda film alt yazılı olarak izlenecek ve bir yandan da ana dilinde dinlenecek demektir. Bu eylem, yabancı dil öğrenmenin en güzel yolları arasında yer almakta olup, tamamen de ücretsizdir. Sadece dil öğrenmek için bile film izle diye arama motorlarında arama yaparak altyazılı film izleyen izleyiciler mevcuttur.

Film izleyerek diğer insanların daha kolay anlaşılır olması da sağlanabilir. Son zamanların en popüler dizileri arasında yer alan ve bir otizmli gencin hayata bakış açısını anlatan dizi ile izleyiciler, başta otizm olmak üzere, engelli insanların hayatlarına giriş yapmaktadırlar. Bu durum sadece dizilerde değil filmlerde de yaşanır ve konu sadece sağlık değil, duygular da olabilir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın